Blog

ÇATLAK TEDAVİSİNDE MEZOTERAPİ YÖNTEMİ

ÇATLAK TEDAVİSİNDE MEZOTERAPİ YÖNTEMİ

 

Mezoterapi, derinin hemen altında bulunan dermise (orta tabaka) çeşitli vitamin, mineral, hyaluronik asit ve aminoasit içerikli ilaçların küçük iğneler yardımıyla enjekte edilmesi yöntemidir.

 

Mezoterapi yönteminde ciltteki soruna yönelik ilaç seçilmesi ile başarı sağlanmaktadır.

 

Ciltteki çatlaklarda farklı mezoterapi ilaçları kırışıklıkta, lekelerde ise farklı içerikteki ilaçların cilde uygulanması gerekmektedir.

 

Ciltte oluşan çatlakların nedeni ciltte meydana gelen gerilme ve basınç nedeniyle bağ dokusunu oluşturan kolajen ve elastik liflerin hasarlanmasıdır.

 

Çatlaklar Kimlerde Gelişebilir?

 

- Kısa süre içerisinde hızlı kilo alıp verenlerde,

- Gebelerde,

- Ergenlik döneminde hızlı uzayan ve hızlı kilo alanlarda,

- Ağırlık ve vücut geliştirme sporu ile uğraşanlarda,

- Hormon ve kortizon ilaçları kullananlarda.

 

Çatlaklar genellikle cildin en fazla gerilme yaşayan bölgelerinde izlenmektedir. Bu bölgeler; karın, kalça, basen, göğüsler, bel bölgesi, kolların iç kısımları, bacaklar ve dizin arka kısımlarıdır.

 

Çatlaklar sıklıkla kadınlarda izlenen bir cilt problemi olmasına karşın erkeklerde de görülebilmektedir. Ağırlık sporlarının yaygınlaşması ve fast food alışkanlığının artması ile erkeklerde de görülme sıklığı artmaktadır. Çatlaklar erken dönemde kırmızı veya mor renkte düz çizgiler şeklinde görülmektedir. Bu dönemde çatlak mezoterapisi ile yüksek başarı oranları ile tedavi şansı mümkündür. İleri dönemde (eski çatlaklar) sedefsi, gri renkte deriden çökük ve buruşuk bir görünüme dönüşmekteler. Bu dönemde çatlakların tedavi başarısı azalmaktadır.

 

Çatlaklar kişide sağlık sorunu oluşturmazlar, fakat kıyafet seçimini oldukça etkileyebilen kozmetik rahatsızlığa neden olabilirler.

 

Çatlak mezoterapisi, çatlak tedavisinde sık tercih edilen yöntemlerinden biridir. Çatlak bölgesindeki derinin bozulmuş bağ dokusunu onarabilen özel ilaçlarla yapılmaktadır. Bu mezoterapi kokteyli direk çatlaklara cildin hemen altına özel mezoterapi iğneleri ile uygulanır. Çatlakların görünümü tedavi ile azalır ve boyutları küçülür. Burada belirtmek isterim ki çatlakların tamamen normal deri görünümüne kavuşması pek mümkün olmamaktadır. Mezoterapi ile çatlaklarda kozmetik açıdan kabul edilebilir seviyede azalma ve düzelme elde etmek mümkündür.

 

Çatlak mezoterapisi 10 - 15 dakika gibi kısa sürede uygulanır. İşlem sırasında ve sonrasında ağrı hissi olmaz. 10 - 14 günde bir olmak üzere 4 - 6 tedavi seansı gerekebilmektedir. Özellikle 3. tedavi seansından sonra bağ dokusu kendini yenilemeye başlar ve çatlakların görünümünde belirgin düzelmeler olur.

 

Bazı çatlakların tedavisinde mezoterapiye; fraksiyonel lazer, prp ve dermapen (roller) gibi uygulamalar da eklenerek başarı oranı artırılabilmektedir.

 

Deri Çatlakları İçin Önemli Tavsiyeler;

 

- Çatlakların erken dönemde yani pembe, mor renkte iken tedavi edilmesi başarı oranını artırmaktadır.

- Her gün 2 litre su içilmesi cilt esnekliğini artırarak çatlak oluşumunu engelleyebilir.

- Hamilelikte, kilo verme sürecinde ve vücut geliştirme sporları yaparken cildin düzenli olarak nemlendirilmesi cilt elastikiyetini artırıp çatlak oluşumunun önüne geçebilmektedir.

- Kilo verme sürecinde kontrollü ve yavaş kilo vermek çatlakları engelleyebilir.

- Vücut kilomuzun dengede kalmasını sağlamak (sürekli kilo alıp vermemek) çatlakların önüne geçer.