Blog

CİLT LEKELERİNİN MEZOTERAPİ İLE TEDAVİSİ

CİLT LEKELERİNİN MEZOTERAPİ İLE TEDAVİSİ

   

Deri üzerinde farklı tipte leke gelişebilmektedir. Cilt lekelerinin nedenleri arasında; güneşe bağlı lekeler, yaşlılık lekeleri, hamilelik sürecinde yaşanan lekeler, sivilce sonrası gelişen sivilce lekeleri, ailesel yatkınlık nedeniyle gelişen lekeler (Ota nevus gibi) sayılabilmektedir.

 

Cilt lekesinin öncelikle doktor tarafından muayene edilip hangi nedenle geliştiği aydınlatılıp tedavi süreci belirlenmelidir.

 

 

Cilt lekelerinin tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Leke tedavi seçeneklerinden birisi de leke mezoterapisidir.

 

Leke Mezoterapisi Nedir?

Ciltte koyu renkte görünen lekenin renginde açılma sağlayabilen, özel bitkisel ilaç karışımlarının cilde özel mezoterapi iğneleri ile uygulanması yöntemidir.

 

Leke Mezoterapi Kokteyllerinin İçerikleri Nelerdir?

-  Retinoik asit

-  Glutatyon gibi antioksidanlar,

-  Multivitaminler,

-  Resrevatrol,

- Arbutin

 

Leke Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Tedavi 7 - 10 günde bir olmak üzere 4 - 6 seans uygulanır. 4. seanstan itibaren leke açılmaya başlar istenen etki 6. seansta elde edilir.

 

Leke Mezoterapisinde İyileşme Etkisi Ne Kadar Devam Eder?

Mezoterapi ile koyu kahverengi leke açık kahverengiye dönebilir veya tam olarak kaybolabilir. Buradaki sonuç lekenin yüzeyel veya derin yerleşimli olmasına göre değişmektedir.

Mezoterapinin 6 kürlük tedavisi ile sonuç elde edilir. Kişi güneş koruyucu kremi düzenli kullanıp cildini travmatik işlemlerden korursa iyilik hali kalıcı olabilmektedir.

 

Leke Mezoterapisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Leke henüz yeni oluşmuş ise mezoterapi daha yüksek başarı sağlamaktadır. Mezoterapi içeriğinde güneş hassasiyeti gösteren ilaçlar bulundurduğundan sonbahar ve kış mevsiminde uygulama yapılmasını önermekteyiz.

 

Leke Mezoterapisinin Ciltteki Etki Mekanizması Nasıldır?

Ciltteki leke bölgesine direk enjekte edilen mezoterapi solüsyonu lekeyi oluşturan melanin maddesinin parçalanmasını sağlamaktadır. Ayrıca antioksidan içeriği ile bozulmuş cildi yeniden yapılandırarak onarmaktadır.

 

Özetle ciltte lekeler, leke açıcı kremlerle veya kimyasal peeling gibi uygulamalarla açılamadığında leke mezoterapisi yapılabilecek bir diğer tedavi seçeneğidir. Lazer uygulamaları ile birlikte kullanılması tedavi başarısını artırmaktadır.