Blog

EL ÜSTÜ LEKELERİNİN LAZER İLE TEDAVİSİ

EL ÜSTÜ LEKELERİNİN LAZER İLE TEDAVİSİ

               

 

Yaz mevsimini geride bıraktık. Herkes yaz döneminde güneşten yeterince yararlandı. Güneşin olumlu etkilerinin yanında cilt yaşlandırması gibi olumsuz etkilerini de görmekteyiz.

 

El üzerinde gelişen lekeler genellikle yaz döneminde güneşin etkisiyle koyulaşır ve büyüme gösterir. El üzerinde gelişen lekelere halk arasında yaşlılık benleri (yaşlılık lekeleri) adlandırması yapılsa da aslında bu lekeler güneşin kümülatif etkisi sonucu gelişen ‘seboreik keratozlardır’.

 

El lekeleri kişinin yaşını olduğundan daha ileri göstermesi nedeniyle genellikle kozmetik sorun oluşturur. El üstü lekeleri genellikle iyi huyludur, kötü huylu bir dönüşüm göstermezler.

 

Sonbahar mevsimi yaşadığımız bu günlerde el lekelerinden lazer ile kurtulmanın oldukça kolay olduğunu biliyor muydunuz?

 

El gençleştirmesinde en önemli nokta el cildinin pürüzsüz, ışıltılı ve lekesiz görünmesidir. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile el üzerindeki lekelerden tek seansta kurtulmak mümkün olmaktadır.

 

LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ HANGİ MEVSİMLERDE YAPILIR?

 

Lazer ile el lekelerinin tedavisi güneşin yoğun olmadığı sonbahar ve kış döneminde yapılmalıdır. Fraksiyonel karbondioksit lazer sistemleri kolay uygulanabilen, hızlı sonuç veren son teknolojik tedavi yöntemidir. El lekelerinde genellikle tek seanslık tedavi lekeleri siler. Nadiren 2. tedavi seansına gereksinim duyulur.

 

LAZER İLE EL LEKELERİ TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

 

Fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer ile leke tedavisi kısa süre içerisinde (10 – 15 dk. sürede) gerçekleştirilmektedir. Lazer ile tedavi sırasında hafif bir karıncalanma hissi oluşur. Genellikle anestezi kremine gerek duyulmadan konforla gerçekleştirilir. Lekeler çok yaygınsa lazer uygulamasından önce lokal anestezi kremi sürülerek 10 dk. beklenebilir. Lazer tedavisinden hemen sonra el lekelerinin üzerinde minik kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar epitelizan krem sürülerek 5 gün içerisinde tamamen iyileşir.

 

Lazer ile el lekelerinin tedavisinden sonra kişi normal yaşantısına hemen dönebilir. Uygulamadan sonra dikkat edilecek tek nokta güneş koruyucu krem sürülmesidir.

 

El gençleştirmesinde el lekelerinin lazer ile etkili tedavisi günümüzde sıkça tercih edilen bir yöntemdir.