Cilt Hastalıkları

Et Beni Tedavisi

Et Beni Tedavisi

 

 

Halk arasında benlerin ve et benlerinin tedavisi sonucu istenmeyen olumsuz yan etki gelişeceğine dair yanlış inanışlar bulunmaktadır. Fakat rahatlıkla söyleyebiliriz ki, tamamen zararsız yapılar olan et benlerinin tedavi edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Tedavi sonrası herhangi bir olumsuz yan etki gözlenmez.

 

 

ET BENLERİ İNANIŞIN AKSİNE ZARARSIZ

 

Et benlerinin, cilt renginde veya kahverengi renkte olan ve genellikle deriye bir sap yardımıyla bağlanan yumuşak deri oluşumlarıdır.

 

Çoğu insanda bir veya birkaç et beni bulunur. Bu et benleri genellikle ben yani nevüs ile karıştırılır. Benlerin habisleşme potansiyelleri olmaları nedeniyle sürekli takip altında olmaları gerekirken, et benlerinin habisleşme özellikleri hemen hemen hiç yoktur. Bunlar zararsız deri yapılarıdır.

 

Et benleri vücudun her bölgesinde görülebilir, fakat sıklıkla boyun, koltuk altı, meme altı ile göz kapaklarında rastlanır. Söz konusu bölgelerin giysilerin ve tenin birbirine en çok sürtündüğü alanlarda olması nedeniyle kişiyi rahatsız etmektedir. Et benlerinin sayısı, güneşin etkisi, genetik yapı, hamilelik, ani kilo kaybı, doğum kontrol ilacı kullanımı ve yaşlanma nedeniyle artış gösterebilmektedir.

 

LAZERLE ET BENİ TEDAVİSİ

 

Et beninin herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamasına rağmen et benlerinden kurtulmak oldukça kolaydır. Tedavi seçenekleri arasında lazer, cerrahi yöntem, sıvı azot ile dondurma tedavisi (buz tedavisi) ve elektrokoter yer almaktadır.

 

LAZER TEDAVİSİ SON DERECE KOLAY VE AVANTAJLI

 

Elektrokoter ve cerrahi yöntemlerin lokal anestezi gerektirmesi ve işlemden sonra deride iz kalma riski nedeniyle günümüzde tercih edilmemektedir.

 

Buz tedavisinin dezavantajları arasında; uygulanan alanda kızarıklığa ve su toplamasına neden olması ve uzun tedavi süresi gerektirmesi yer almaktadır.

 

Et Beni Tedavisinde Lazer Uygulaması Avantajları;

 

- Anesteziye gerek olmaması,

- 1 veya 2 seansta istenilen sonucun elde edilebilmesi,

- İşlem sonrasında iz riskinin olmaması,

- İşlemin kısa sürede yapılabilmesi,

- İşlemden sonra sosyal hayata hemen dönülebilmesi