Cilt Hastalıkları

Kaşıntı Tedavisi

Kaşıntı Tedavisi

 

 

Kaşıntı genellikle deride kuruma gibi basit nedenlerle gelişir, ancak bazen de önemli bir hastalığın belirtisidir.

 

Kişinin yaşının ilerlemesi, sıcak su ile sık sık duş alma alışkanlığı, duş jeli, sıvı sabun, dezenfektanlar gibi kimyasallara derinin maruziyeti sonucu derinin su tutma kapasitesi azalır ve cilt kurur.

 

 

Bu durum bazen cilt döküntüsünün eşlik etmediği bir yaygın vücut kaşıntısı ile kendini gösterir. Kimi zaman ise sadece el gibi daha sınırlı deri bölgesinde izlenebilir. Tedavide kimyasal maruziyetlerin kesilmesi ve vücudun ılık suyla yoğun liflenme yapmadan yıkanması, sık sık nemlendirilmesi ile kaşıntı tamamen kaybolabilmektedir.

 

 

Kaşıntı ile birlikte cilt döküntüleri de görülebilmektedir. Örneğin; bacakların alt kısmında şişme, kızarıklık, sulu yaralar ve kaşıntının olması bacakta kötü kan dolaşımı göstergesi olabilmektedir. Staz dermatiti olarak da adlandırılan bu durumda, kan damarlarının ultrasonu yapılarak sebep kolayca anlaşılır ve dolaşımın iyileştirilmesi, sulantılı yaraların pansumanı, nemlendirici kullanma ve antihistaminik (kaşıntı önleyici) hap tedavileri ile rahatsızlık tedavi edilebilir.