Cilt Hastalıkları

Yağ kisti ( sebase kist) Tedavisi

Yağ kisti ( sebase kist) Tedavisi

 

 

Yağ kistleri cildin yüzeyel tabakasında gelişen oluşumlardır. Sebase kist olarak da adlandırılmaktadırlar.

 

Yağ kistlerinin oluşma nedenleri arasında yanlış kozmetik ürün kullanımı, yoğun makyaj yapılması, cildin iyi temizlenememesi ve cilt yağlanmasının artması yer almaktadır. Farklı büyüklüklerde olabilen yağ kistleri derinin pütürlü görünümüne yol açarak özellikle göz çevresinde kozmetik açıdan rahatsızlık oluştururlar.  

 

Sebase kistler çoğunlukla yüz, boyun ve gövde üzerinde bulunurlar. Bu yağ kistleri çoğu zaman iyi huylu özellik göstermektedir ve yavaş bir büyüme gösterirler. Her ne kadar yaşamı tehdit edici özellikte olmasalar da büyüdükçe rahatsız edici olmaktadırlar. 

 

Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) lazer ile yağ kistleri, 14 - 20 günde bir, 1 - 3 tedavi seansıyla tamamen iyileştirilebilir. İşlem sonrasında lazer uygulanan bölgelerde kabuklanmalar meydana gelir. Bu kabuklar kişiye önerilen epitelizan ve antibiyotik içerikli kremler yardımıyla birkaç gün içinde tamamen iyileşir.

 

Krem ile giderilmesi mümkün olmayan yağ kistleri kış mevsiminde yapılması tavsiye edilen Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) lazer tedavisi ile tamamiyle ortadan kaldırılabilir.