Uygulamalar

Çil Tedavisi

Çil Tedavisi

 

Çil nedir?

 

Yüzde, omuzda, kolda ve dekolte bölgesinde görülen, deriden kabarık olmayan, düz yapıda açık veya koyu kahverengi renkte, küçük boyutlu lekelerdir. Çoğunlukla ailesel (genetik) faktörler sonucu gelişir. Yazın güneş ışığının etkisiyle renkleri koyulaşarak, cildin daha lekeli görünmesine neden olduğu için kişiler yaz mevsiminde tedavi ihtiyacı hisseder.

 

Çillerin özelliği güneş görmeyen kış aylarında silikleşmesi, yoğun güneş döneminde ise giderek belirginleşmesiidir. Yüzde çiller en çok alın, yanak, burun üzerinde görülür. Tüm yüzü kaplayacak derecede şiddetli olabilir. 

 

 

Çil Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

 

Çil tedavisinde (çil sildirme) tercih edilen yöntemler arasında leke açıcı kremler, kimyasal peeling ve lazer tedavileri yer almaktadır. Bu tedavi seçenekleri içerisinde lazer tedavileri etkili sonuç verdiği için sıklıkla tercih edilir. 

 

Çil sildirme lazer tedavileri içerisinde yaygın kullanılan sistem Q Switched ND: Yag lazer sistemleridir. Bu tedavi sisteminde KTP denilen özel çil tedavi modu bulunur. Genellikle 10 - 14 günde bir; 4 seanslık tedavilerle çil renginde açılma sağlanır. İşlemden sonra kişinin cildinde hafif kızarıklıklar, hafif şişlikler görülebilir. Bu etkiler maksimum 1 gün içerisinde tamamen düzelir. Yaz mevsiminde de yapılabilen bu işlem için tek dikkat edilmesi gereken unsur düzenli güneş koruyucu krem kullanımıdır. 

 

Dürüstçe söylemek gerekirse; hiçbir tedavi sistemi ile çillerden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Lazerle çil sildirme işleminde çillerin rengi oldukça açılır; fakat kişi güneş ışığına tekrar maruz kaldığı zaman çiller tekrar eder.