Uygulamalar

Dövme Silme

Dövme Silme

 

Dövme silme işleminde cilde zarar vermemek, kişinin sosyal yaşantısını engellememek, ciltte iz veya leke kalmadan boyayı silebilmek mümkündür. Bu nedenle dövme sildirmede sık tercih edilen yöntem, lazerle dövme silme yöntemidir.

 

Lazerle dövme silme işlemi için genellikle Q Switched ND: Yag sistemleri kullanılmaktadır. Lazer ile dövme boyası küçük parçalara ayrılır; daha sonra bu küçük parçaları kişinin vücudunda bulunan ve makrofaj olarak adlandırılan hücreler sindirerek dövme silinir. Siyah, kahverengi, lacivert ve kırmızı renkli dövmeler lazer ile herhangi bir iz veya leke olmadan rahatlıkla silinebilir. 

 

Lazerle dövme silmede;

 

- Kişinin cilt özellikleri,

- Dövmenin amatör mü profesyonel mi olduğu,

- Dövmenin cildin derinine mi yüzeyel kısmına mı yapıldığı,

- Dövmenin tek kat olup olmadığı,

- Dövmenin eski veya yeni olup olmadığına, bağlı olarak 6 - 10 seans aralığında işlem gerekebilir.

 

Seans aralıkları ortalama 30 ila 45 günde bir gerçekleştirilir. Dövme silmede işlem süresi ortalama 10 - 20 dk sürer, işlemin konforunu artırmak için uygulamadan önce, kişiye buz uygulaması yapılır. İşlemden sonra birkaç gün sürebilen hafif kızarıklık, su toplaması, şişlik ve kabuklanma görülebilir. Epitelizan ve antibiyotik içerikli kremlerin uygulanması ile bu belirtiler hızla iyileşir. 

 

Lazerle dövme silme işleminde; cildin bronzlaştırılmaması ve güneşten korunması dikkat edilmesi gereken önemli noktadır. Dövmenin silikleşmesi işlemden sonra ortalama 30 - 45 gün içinde görülür.

 

Dürüstçe söylemek gerekirse tek seansta bariz bir silinme görülmez. Dövme boyasında 3 -  6 seans sonra belirgin silinmeler görülmektedir.