Uygulamalar

Et Beni Tedavisi

Et Beni Tedavisi

 

Et beni, cilt renginde veya kahverengi renkte olan ve genellikle deriye bir sap yardımıyla bağlanan yumuşak deri oluşumlarıdır. 

 

Güneşin etkisi, genetik (ailesel) yapı, hamilelik, ani kilo kaybı, doğum kontrol hapı kullanımı ve yaşlanmanın etkisiyle oluşan et benleri, genellikle nevüs yani normal benler ile karıştırırlar. Normal benlerin kötü huylu olma (habisleşme) riski varken; et benleri habisleşmez yani zararsız yapıdadırlar. 

 

Vücudun her bölgesinde görülebilen et benlerine, sıklıkla boyun, koltuk altı, meme altı ve göz kapaklarında rastlanır. Kozmetik açıdan göze kötü görünmesinin yanı sıra; kıyafete, kolyeye, saça takılması ve tenin birbirine en çok sürttüğü alanlar olması nedeniyle kişiye rahatsızlık verir; dolayısıyla kişi tedaviye ihtiyaç duyar. Bilinenin aksine et benlerinin tedavi edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. 

 

Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) Lazer, günümüzde et benlerinin tedavisinde cerrahi tedaviden daha sık tercih edilmektedir. Kış mevsiminde rahatlıkla uygulanan bu konforlu işlem 15 - 20 dk gibi kısa sürede yapılabilir. Anestezi gerektirmez. 14 - 21 günde bir, genellikle 1 - 3 seans tedavi ile et benleri tamamen ortadan kalkar. İşlemden sonra hafif kabuklanma dışında herhangi bir cilt değişikliği izlenmez. Birkaç gün içerisinde iyileşen bu kabuklardan sonra cilt tamamen kendi rengine döner.

 

Güneş koruyucu kullanımına özen gösterilmesi uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Fraksiyonel CO2 lazer ile et beni tedavisinin en önemli avantajı; işlemden sonra herhangi bir iz veya leke kalmaması, kısa sürede tedavi sağlaması ve kişinin günlük yaşantısından kopmamasıdır.