Uygulamalar

Ben Tedavisi

Ben Tedavisi

 

Bir çok insanın estetik sorun olarak gördüğü benlerin çoğu masum olarak nitelenen yani cilt kanserine neden olmayan benlerdir; fakat güneş gören bölgelerde çok sayıda beni olan kişilerin uzman doktor tarafından takip edilmesi tavsiye edilmektedir.  

 

İleride risk oluşturabilecek benlerin alınması gerekir. Benlerin alınması ameliyatsız yöntemlerle de olabilmektedir. Bu yöntemlerin içerisinde en sık kullanılanı lazerle ben tedavisidir. Lazer ile ben tedavisinin en önemli avantajı, dikiş izi gibi herhangi bir iz kalmadan benin tamamen alınabilmesidir. Halk arasında benlerin alınmasının iyi olmadığına dair bazı inanışlar vardır. Aslında bu inanışın tam tersi olarak ileride cilt kanseri riskinin önüne geçebilmek için erken dönemde benlerin alınması iyi bir tercih olacaktır.

 

 

Ben tedavisi için tercih edilen lazer sistemleri sıklıkla Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) lazerlerdir. Bu lazer sistemi ile 1 - 3 seans gibi kısa sürede herhangi bir iz oluşturmadan benin tedavisi yapılır. Lazer sistemleri sosyal yaşantıdan uzaklaştırmayan, vakit kaybettirmeyen yani konforlu ve güvenli tedavi seçeneğidir. 

 

Hangi Benler Lazer ile Tedavi Edilebilir?

 

- Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile boyun, koltuk altı, göz kapağı, kasık bölgelerindeki et benler;

- Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile yüz bölgesinde deriden kabarık, beyaz renkli benler (dermal nevus);

- Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile tüm vücut bölgesindeki kırmızı benler (hemanjiom);

- Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile saçlı deride karnabahar görünümündeki benler (sebase nevus);

- Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile güneşten kaynaklı yüz bölgesi, el üzeri, kol ve dekoltede gelişen yaşlılık benleri (güneş benleri);

- Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile tüm vücuttaki koyu renkli kabarık güneş lezyonları (seboreik keratoz) tedavi edilir.  

 

 

Benler, yüzde ve vücutta leke görünümüne yol açması, sürekli doktor takibi gerektirmesi nedeniyle sıklıkla aldırmak istenmektedir. Fraksiyonel Karbondioksit lazer ile ben tedavisi kış döneminde tercih edilir; 14 - 20 günde bir yapılan tedavi aralıklarıyla, ortalama 3 seans gibi kısa tedavi süresi ile herkesin rahatlıkla yaptırabileceği tedavi seçeneğidir.