Uygulamalar

Kırmızı Benlerin ( Hemanjiom )Tedavisi

Kırmızı Benlerin ( Hemanjiom )Tedavisi

 

 

Kan beni veya hemanjiom olarak da isimlendirilirler. Boyutları 1 - 2 mm ile 7 - 8 mm arasında değişen ciltten kabarık, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğiliminde olan küçük çıkıntılardır. 

 

Vücuttaki bu kırmızı benler genellikle sonradan ortaya çıkar, özellikle kırklı yaşlardan sonra giderek sayısı artar ve zamanla büyür. Daha çok vücudun gövde kısmında ortaya çıkarlar. En sık görüldüğü yer karın ve göğüs kısmıdır daha az olarak sırt bölgesinde de oluşur. Bazen de yüz bölgesinde gelişip dikkat çekerler.

 

Kırmızı benler deride bulunan ince damar yapılarının genişlemesidir. Kaşıma veya başka travmalarla kanayabilirler.

 

 

Vücuttaki kırmızı benler kanserleşir mi ?


Bu soru sıkça sorulsa da bu tür damar kaynaklı benler genellikle iyi huyludurlar ; kanserleşmezler

 

 

Vücuttaki kırmızı ben kanaması nasıl durur ?


Küçük damar benlerinde kanamayı durdurmak çok basittir, pamukla veya kağıt havlu ile üzerine 2 - 3 dakika aralıksız basılması halinde kanama büyük ihtimalle durur, durmazsa durana kadar aynı hareket birer dakika uzatarak tekrarlanabilir. 

 

Günümüzde kırmızı benlerin tedavisinde Fraksiyonel Karbondioksit Lazer sistemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Kırmızı benlerin üzerine uygulanan lazer ışığı ile ben tamamen tedavi edilir. Uygulama 1- 3 seans süren tedavi protokolleri ile gerçekleştirilir. Tedavi aralıkları 2 - 3 haftada bir yapılmaktadır.

Fraksiyonel karbondioksit lazer ile kırmızı ben tedavisi kış mevsiminde rahatlıkla yapılan kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilen güvenli bir yöntemdir.